Results 1 to 11 of 11

Thread: Nobelovci

ima da leti! Tricky's Avatar
    Post Thanks / Like

Nobelovci

Nobelovci
    Piše: Goran Petrović

Naravno da vas neću pitati ko je Alfred Nobel, jer to svi znaju. Zato moje pitanje glasi - znate li ko je Sili Pridom? Naravno da ne znate i to me ne čudi, jer nisam znao ni ja. A da li vam nešto znače sledeća imena: Teodor Momzen, Bjernsterne Bjernson, Hoze Ečegeraj, Rudolf Ojken, Selma Lagerlef, Paul Hojue, Gerhart Hauptman??? Baš ništa. Neka vas ni to ne zabrinjava, jer za ove ljude nisu čuli ni profesori književnosti. Pridom je naime prvi dobitnik Nobelove nagrade za književnost, a ostali su pisci koji su tu nagradu dobijali početkom XX veka.

Već to prvo dodeljivanje nagrade jednom prosečnom francuskom pesniku, izazvalo je žučne komentare u kulturnim krugovima širom sveta. Pošto je Alfred Nobel testamentom sav svoj ogromni imetak zaveštao fondaciji, koja će nagra***273;ivati one ljude "koji su u prethodnoj godini doneli najveće koristi čovečanstvu… bez obzira na njihovu nacionalnost" svi su s velikom pažnjom očekivali da vide koji će to hemičari, fizičari, književnici dobiti ovu nagradu. I dok je u ostalim oblastima bilo nešto manje kontroverzi i osporavanja dobitnika, u književnosti je već ova prva dodela sudbinski i suštinski odredila njeno bitisanje do današnjih dana. Gotovo da se može reći da je njena istorija, u stvari istorija osporavanja mnogih dobitnika i žal za onim velikim književnim imenima koja ovu nagradu nikada nisu dobila.

Samo dva dana nakon objavljivanja imena prvog dobitnika, dr Oskar Levertin, švedski istoričar umetnosti i književnosti, je kritikujući ovu odluku izme***273;u ostalog napisao. "To vam je kao kad u bajkama deca dobiju pravo da sama izaberu nešto najlepše, pa od silnog uzbu***273;enja izaberu stakleni biser umesto dijamanta. Tako su učinili članovi švedske akademije."

Očekujući da prvu nagradu za književnost dobije Lav Tolstoj ili bar Henrih Ibzen, razočarani švedski književnici i umetnici su odmah posle dodeljivanja nagrade Pridomu, napisali pismo Tolstoju u kome se, izme***273;u ostalog, kaže:

"Mi Å¡vedski umetnici koji dajemo svoj život i svoj rad umetnosi, mi koji za inostranstvo predstavljamo vedsku civilizaciju dužni smo da povodom dodele nagrade za književnost Sili Pridomu iznesemo svoje miÅ¡ljenje… Inostranstvo ne zna da je Å¡vedska Akademija nauka sastavljena od tri četvrtine starih ljudi, koji sigurno poseduju druge dobre osobine, ali imaju isto toliko zajedničkog sa književnošću kao i biskupi sa baletom… nije važno Å¡ta jedna takva akademija nagra***273;uje, ali poÅ¡to je njen glas za strance glas književne Å*vedske, mi ljudi slobodne umetnosti moramo da kažemo da glas Akademije nije glas Å*vedske i njenih umetnika i pesnika… već glas koji dolazi iz jedne zatvorene sobe sa duplim prozorima u kojoj sede starci koji se plaÅ¡e promaje… zato mi umetnici i Å¡vedsko javno mnjenje dodeljujemo Nobelovu nagradu za književnost Lavu Tolstoju!!"

Onda sledi sigurno najlepša rečenica u ovom hrabrom i dirljivom gestu švedskih umetnika - "Lav Tolstoj je izvan svih pojedinačnih nagrada. NJEGOVA NAGRADA JE U NJEGOVOJ BESMRTNOSTI!"

Kako je počelo tako traje i danas. Svake godine možete čuti pojedinačne ili horske glasove širom sveta, koji osporavaju kvalitet i značaj laureata, navodeći istovremeno barem nekoliko imena iz zemlje dobitnika ili desetine imena književnika iz celog sveta, koji su tu nagradu zaslužili više nego dobitnik. Setimo se da je ona zaobišla velikane poput Džojsa, Prusta, Kafke, Kalvina, Borhesa...

Ipak u tom moru promašaja desi se svake druge, treće ili pete godine da nagradu dobije i neki poznati i priznati, ali i u svetskim razmerama nepoznati pisac koji tek zahvaljujući nagradi postaje istinsko književno otkriće.

Jedan od takvih je svakako i nedavno preminuli egipatski pisac Nagib Mahfuz, koji je Nobelovu nagradu dobio 1988. Odmah nakon toga i kod nas je u rekordno kratkom roku prevedeno i objavljeno sedam njegovih knjiga.

Interesantno je da je tih sedam knjiga objavilo sedam različitih izdavača iz Srbije, Bosne i Hrvatske. I to s dobrim razlogom, jer se radi o vrednim i interesantnim knjigama koje svojom zrelošću, intelektualnošću i univerzalnošću tema i poruka, daleko prevazilaze priče iz svakodnevnog života ne Kaira, nego njegovih četvrti i sokaka. U naizgled jednostavnim pričama o običnim malim ljudima, ovaj sjajni hroničar egipatskog društva vešto varira večne teme ljubavi i mržnje, bogatstva i bede, sreće i nesreće, odnosno onu univerzalnu temu večne borbe dobra i zla.

Zahvaljujući svom velikom književnom opusu od preko pedeset knjiga, još za života je pored brojnih književnih nagrada u zemlji i inostranstvu poneo i laskavi epitet "egipatskog Balzaka". Po broju izdanja u arapskom svetu, verovali ili ne, njegove knjige se nalaze na trećem mestu odmah iza Kurana i Priča iz 1001 noći.

A da je život samo večna borba dobra i zla Mahfuz se lično uverio kada je svojevremeno podržao mirovnu politiku prema Izraelu egipatskog predsednika Sadata. Tada se našao na udaru ekstremnih islamističkih krugova, koji su pozvali na bojkot njegovih dela uz bojkot koka-kole, kao simbola američkog imperijalizma. Svoju mirovnu politiku Sadat je platio glavom, a Mahfuza je jedan islamski fanatik na sred ulice ubo nožem. Od posledica uboda ostao je paralizovan u jednu ruku, ali ga ni to nije sprečilo da i dalje stvara, tako što je svoja dela diktirao drugima. Na kraju je kao i Tolstoj dobio nagradu koja se zove besmrtnost. Povodom njegove smrti oglasili su se, izme***273;u ostalih, i egipatski predsednik Mubarak, ali i Džordž Buš, koji ga je nazvao izuzetnim umetnikom koji je svetu predstavio bogatstvo egipatske istorije i društva.

Nadam se da je sve ovo više nego dovoljan razlog da u eri predizborne groznice, ipak odete u biblioteku i potražite neku od Mahfuzovih knjiga, jer ćete nekoliko dana, siguran sam, uživati u čitanju.

http://www.nezavisne.com/dnevne/stav/st09082006-03.php
    Vjetar duva,
    Sljive otpadaju,
    Trule sljive muve spopadaju.

Krmci jedu da ne propadaju,
    Tvoje mi se oci dopadaju.

Tvoje oci k'o farovi Fice,
    Ti si moje omiljeno bice.

Originaly from Blitvanija Zasad's Avatar
    Post Thanks / Like
    Jeli se Nobelova nagrada za knjizevnost dodjeljuje za specificno dijelo ili generalno za "sav rad"? Mislim da je za specificno djelo jer su nas ucili da je Andric za "cupriju" dobio. Za koje djelo je Mahfuz dobio Nobelovu nagradu?
    Sent from my iPhone 6.

nocna mora
    Post Thanks / Like
    ja mislim da je andric dobio za cupriju i za travnicku hroniku
    good judgement comes from experience, and experience comes from bad judgement

Fateless Neyne's Avatar
    Post Thanks / Like
    cestitke Orhanu Pamuku na ovogodisnjoj Nobelovoj nagradi za knjizevnost...

mada sumnjam da cita forum
    "A povrh svega, moji su i ja sam njihov kao rijeka i kaplja, i sve sto govorim, kao da o sebi govorim"

Proud member sch's Avatar
    Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by Neyne View Post
    cestitke Orhanu Pamuku na ovogodisnjoj Nobelovoj nagradi za knjizevnost...

mada sumnjam da cita forum
    Je li dobio? Nesto su se svadjali oko toga:

http://observer.guardian.co.uk/inter...588148,00.html

OFF: Po njemu je moj sin dobio ime... u panici oko smisljanja imena, u trenutku ocaja, ugledah na stolu knjigu "Zovem se Crvena"... Nadam se da da mi sin takodjer nece citati ovaj forum
    sch

nocna mora
    Post Thanks / Like
    jutros cuh i ja na vijestima

sad bas citam black book ( doduse - tek pocela)

***25991;***35328;***3217 3; Ofca u Kutiji's Avatar
    Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by sch View Post
    Nadam se da da mi sin takodjer nece citati ovaj forum
    Samo se ti nadaj

I ja sam procitala da je dobio.

Fateless Neyne's Avatar
    Post Thanks / Like
    ugledah na stolu knjigu "Zovem se Crvena"...
    Taman sam prije dvije sedmice poceo ovo citati

jebote, ja izaberem kurs, profesor dobije nobela, uzmem knjigu da citam, pisac dobije nobela....

treba li kome sta ?

Nadam se da da mi sin takodjer nece citati ovaj forum
    nadaaaj se naaaadaaaj seeeeeee
    "A povrh svega, moji su i ja sam njihov kao rijeka i kaplja, i sve sto govorim, kao da o sebi govorim"

Originaly from Blitvanija Zasad's Avatar
    Post Thanks / Like
    De Neyne zaredaj sa citanjem mojih postova od 2003-e. Mozda sta usicarim.
    Sent from my iPhone 6.

nocna mora
    Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by Zasad View Post
    De Neyne zaredaj sa citanjem mojih postova od 2003-e. Mozda sta usicarim.
    ovo ti sve samo govori koliko on cita sta pisemo

ima da leti! Tricky's Avatar
    Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by Neyne View Post
    Taman sam prije dvije sedmice poceo ovo citati

jebote, ja izaberem kurs, profesor dobije nobela, uzmem knjigu da citam, pisac dobije nobela....

treba li kome sta ?

imas li moju knjigu?
    Vjetar duva,
    Sljive otpadaju,
    Trule sljive muve spopadaju.

Krmci jedu da ne propadaju,
    Tvoje mi se oci dopadaju.

Tvoje oci k'o farovi Fice,
    Ti si moje omiljeno bice.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks