Results 1 to 15 of 15

Thread: Ljetni kolac

***25991;***35328;***3217 3; Ofca u Kutiji's Avatar
    Post Thanks / Like

Ljetni kolac

Kontam prijateljici napraviti 2-3 tepsije kolaca (iznenadjenje za rodjendan) i sta god sam predlozila 'vamo nekim insanima, kazu mi: "Dje's to, to je zimski kolac!!"
    A predlozila sam (meni omiljene ): princeske, baklavu, bajaderu, madjaricu, snenokle...

Pa de mi vi nesto ljetno predlozite ako se sjetite (ali samo ako imate recept, koji je isproban).

Proud member nera's Avatar
    Post Thanks / Like
    imas kalup?

fino pravac supermarkt, kupis DR.oetker kolac sa visnjama...i ljepota!
    a ti samo mjenjas vocke na njemu.

sori, nisam mogla da izdrzim.

nego...
    klasika, tijesto mekano dole, puding od vanilije zatim, komadi voca(jagode, tresnje...ili sta vec) i prelijes s malo pudinga i gustinom.

ljepota!
    U tramvaju: "Teto, sjedite, VI ste stariji!"....JBLA te teta.

ohrndani CASABLANCA's Avatar
    Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by Ofca u Kutiji View Post
    Kontam prijateljici napraviti 2-3 tepsije kolaca (iznenadjenje za rodjendan) i sta god sam predlozila 'vamo nekim insanima, kazu mi: "Dje's to, to je zimski kolac!!"
    A predlozila sam (meni omiljene ): princeske, baklavu, bajaderu, madjaricu, snenokle...

Pa de mi vi nesto ljetno predlozite ako se sjetite (ali samo ako imate recept, koji je isproban).
    od svih kolacca, najbolja ti je teletina ispod sacca

Master Yoghurt _pwn4g3_'s Avatar
    Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by CASABLANCA View Post
    od svih kolacca, najbolja ti je teletina ispod sacca
    da, ali nezna to svako napraviti kako treba

nocna mora
    Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by Ofca u Kutiji View Post

ofco, pusti ti te, aj ti budi moja prijateljica
    ne moras se ni sa baklavom muciti, meni dosta bajadere, snenokle i princes krofne

nego koliko ti je hitno, ima moja svekrva tih vocnih recepata, mogu da ti dobacim, ali nemam nista ovdje
    good judgement comes from experience, and experience comes from bad judgement

ima da leti! Tricky's Avatar
    Post Thanks / Like
    srpska snita
    Vjetar duva,
    Sljive otpadaju,
    Trule sljive muve spopadaju.

Krmci jedu da ne propadaju,
    Tvoje mi se oci dopadaju.

Tvoje oci k'o farovi Fice,
    Ti si moje omiljeno bice.

Proud member
    Post Thanks / Like
    Ofco nasla sam ti na jednom drugom forumu...nije isproban (nisam stigla jos) ali zvuci dobro.
    500gr.petit keksa

1kg.jabuka

2 pudinga od vanilije

2 slaga od cokolade

priprema:

Jabuke ogulit i izerendati.Zatim staviti da se prokuhaju u pola litre vode i sest kasika secera.
    Kad prokuhaju dodati puding,koji se razmuti u 1dl.vode.Kuhati dok se ne stvori zeletinska masa.U pleh redati keks,sipati vruc fil,onda opet keks pa fil,tako radi dok imas fila.
    Na kraju premazat cokoladnom slag pjenom,i fino u frizider.

hablešćina Grlica's Avatar
    Post Thanks / Like
    ja sam nekunoć napravila s jagodama (a možeš i neko drugo voće trešnje, jabuke plohe ananasa, jabuke....) ispečeš najjednostavniju deblju koru za tortu, suhu patišpanju i dok se malo ohladi zaliješ s nekih sokom recimo od istog voća koje stavljaš....ja sam malo posula ravnomjerno sok od jabuke, poredala popolovljene jagode i prmezala šlag pjenom (umućenu s vodom)i pljus u frižider, za 30 min skoro za serviranje....lagan, osvježavajući....al puno ga bi majka mu stara, pa sam više od pola dala u komšiluk svojoj debeloj (aBd uskoro) a ostalo ja jela dva dana i još imam danas i sutra da se ne baci

ako ti je mrsko pravit tjesto, koristi keks, piškote ili šta već slično imaš na lageru...prijatno
    "...razlozi se uvijek jave nanovo, tada počinje. Zavrti me kada u ogledalu vidim godine. Riječi mi se tope k'o voštane, vjetar oštar je.
    Zajedno to nekad možda moglo je, više ne može..."

Proud member miri's Avatar
    Post Thanks / Like
    ja uradim sve ovo kao grlica samo spiskotama jer mi je mrsko praviti tijesto i u slag pjenu umutim onaj mladi sir sto je kremast i malo secera u prahu. bude krema svjezija i gusca.
    piskote nekad poprskam i rumom ili rumom i jakom kafom. zavisi koje ces voce gore a mozes i piskote posuti kakaom pa kremom pa opet piskote pa kruske pa kremu.... izmisljaj sta hoces. znas na koji mladi sir mislim. kupuje se u samoposlugama, pakovan kao rama. ovdje se zove "tvaroh."

slicno se pravi i tiramisu samo tamo ide sir marskapone i nema voca ali je isto lagan kolac.
    2014.......

all is one Gaia's Avatar
    Post Thanks / Like
    Ova torta je osvjezavajuca i ljetna, a nije komplikovana za napraviti:

Smrznuta torta od limuna

Sastojci:
    • 5 jaja
    • 175 ml soka od limuna (oko 4 limuna)
    • Rendana kora 2 limuna
    • 1 solja (250ml) secera
    • piskote (ili bilo koji drugi keks), dovoljno da pokrije dno i strane pleha za tortu
    • 250 ml kreme za slag 35%
    • 3 kasike secera u prahu

Umutiti 3 zumanca (bjelanca ostaviti u frizider za kasnije) i 2 cijela jaja. Dodati secer, sok i pola kore od limuna (drugu polovicu ostaviti u frizider za kasnije). Smjesu kuhati na laganoj vatri dok se ne zgusne ko pudding. Istresti u zdjelu da se ohladi.

Dok se to hladi, puterom pomastiti pleh za tortu (onaj sto se otvori pa se strane odvoje od dna) i pokriti piskotama.

Kad je smjesa od limuna potpuno hladna, umutiti slag od one kreme i polako sastaviti i sve skupa staviti u pleh za tortu. Pokriti folijom i zamrznuti (preko noci ili barem 6 sati)

Slijedeci dan, umutiti snijeg od ona 3 bjelanaca, dodati secer u prahu i preostalu koru od limuna. Premazati time zamrznutu tortu. Staviti tortu pod broiler (to je onaj gornji grijac sam) samo par minuta, dok onaj snijeg od bjelanaca ne potamni. Ohladiti par minuta i vratiti u zamrzivac. Prije sluzenja, drzati 2 sata u frizideru (za one koji ne mogu cekat, ovo nije obavezno).
    I am open to the guidance of synchronicity, and do not let expectations hinder my path.

promasen slucaj masiracha's Avatar
    Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by miri View Post

slicno se pravi i tiramisu samo tamo ide sir marskapone i nema voca ali je isto lagan kolac.
    njam njam sto ja to volim

tuzibaba BamBIna's Avatar
    Post Thanks / Like
    ej pa meni se sad jede
    ne radi mi forum

Graditelj Dzamija
    Post Thanks / Like
    Dajte vamo sve te kolace i torte.
    Boja dresa, boja fesa. I Arsenal je sad bordo.Al Chelsea je Chelsea Ali niko kao Pape..FORZA OLIMPIK

Prdibuba PlakatStraha's Avatar
    Post Thanks / Like
    Brate najbolja stranica, pa citajte..
    http://www.coolinarika.com/recepti/g...deserti/kolaci

***25991;***35328;***3217 3; Ofca u Kutiji's Avatar
    Post Thanks / Like
    E, hvala vam puno na receptima, isprobat cu ih.
    Ne volim ja bas sa interneta recepte, jer nikad ne znam je li recept isproban, pogotovo kad nemam vremena za eksperimente. Napravila sam bajadere i ledeni vjetar (sa jagodama, moze se staviti i bilo koje drugo voce), recept od poznanice Slavonke (mora im se priznati da znaju praviti kolace).
    A mogla sam komotno i neki pravi zimski kolac, jer je temperatura pala za 17 stepeni preko noci.

@Luno ako ikad budem u prilici ugostiti te, ne ginu ti svi ti pobrojani kolaci

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)